A háló- és gyermekszobákba (ahová már jóval kevesebb koszt hordunk be) alacsonyabb kopásállóságú laminált padló.(AC2, AC3 osztályú) is megfelelő, | |
azonban a konyhába és étkezőbe, nappali és más, nagyobb igénybevételnek kitett helyiségekbe javasolt a magasabb kopásállóságra tervezett laminált padlót fektetni (AC3, AC4 osztályú). | |
Irodahelyiségekbe és nagyforgalmú ügyfélvárókba csak a direkt erre kialakított, erős kopásállósági osztályba (AC4, AC5) sorolt laminált padlók alkalmasak. |
Mivel a legfelső rétege kopás- és mérsékelten karcálló, a laminált padló nyugodtan alkalmazható a konyha padlójának burkolására is. A padlólapok rendkívül szorosan kapcsolódnak össze, így a véletlenül kiömlött folyadék nem okoz problémát - azonban célszerű minél hamarabb feltörölni. A konyhában - a helyiség használatából adódóan - a laminált padló sűrűbben igényel tisztítást, de a súrolás kerülendő. Nincs is szükség rá, mivel a laminált padló felületén a kosz, por nem tapad meg, így többnyire elég egy "száraz" tisztítás törlőronggyal. Esetenként használhatunk enyhén megnedvesedett törlőrongyot, vagy alaposan kicsavart felmosó ruhát.
Meleg vizes padlófűtésnél igen, viszont az elektromos padlófűtés esetén nem ajánlott az erős átmelegedés miatt (28 C fok fölött a laminált padló károsodhat).
Ajánlott minden korábbi padlóburkolatot (padlószőnyeg, parketta stb.) eltávolítani, és teljesen sík, víz- és pormentes, sima aljzatra fektetni a laminált padlót. Az aljzat nedvesség tartalma 2% alatti kell legyen (CM készülékkel mérhető).
Az előkészítés után le kell teríteni a párazáró fóliát (illesztés esetén 20 cm-s átfedéssel), majd erre a rétegre kerül rá a lépészaj csökkentő alátét. Ezután következhet a laminált padló. Gyakran a már meglévő PVC, linóleum rétegre, esetleg faburkolatra rakják le a laminált padlót - ilyenkor elhagyható párazáró fólia.
Fontos: Ha a laminált padló nem az előírásoknak megfelelően kerül burkolásra, elveszti garanciáját (amely akár 15-25 év is lehet).
Igen, de fontos, hogy megfelelő védelemmel lássuk el a felületet. Manapság már nem probléma az irodai székeket puha görgőkkel megrendelni. Ezek jelentősen megnövelik a laminált padló élettartamát, amely így sokáig megőrzi újszerű megjelenését.
A kemény görgőknél a por, apró kvarcos szennyeződések a görgő alá kerülve megtörhetik a laminált felületet, így a laminált padló karcos lesz és elveszti a nedvességgel szembeni ellenállását.
A laminált padló napi ápolása gyakorlatilag a kosz eltávolítását jelenti egy száraz törlőronggyal. Intenzívebb tisztításhoz használható enyhén nedves törlőrongy. A port, homokot és egyéb laza szennyeződést porszívóval lehet eltávolítani. Tisztítószerként a kifejezetten laminált padlókra kifejlesztett szereket ajánljuk alkalmazni.
A padló leragasztása kifejezetten ellenjavasolt. Leragasztás esetén a jótállás érvényét veszti. Az aljzathoz való ragasztás költséges, időigényes és igen bonyolult művelet. Az aljzatnak tökéletesen egyenletesnek és nedvességállónak kell lennie. Ezen felül drága, kétkomponensű ragasztót kellene használni a laminált padló leragasztásához az aljzatra.
Az alátét rétegek feladata az aljzat kisebb egyenetlenségeinek kiegyenlítése, továbbá a hő- és hangszigetelés. A felszálló pára által okozott problémák elkerülése érdekében párazáró fóliát kell lefektetni minden esetben. A hangszigetelés terén kétféle zajt különbözetünk meg: a közvetített és a visszavert zajokat. Közvetített zajok, amelyeket az alattunk lakó hall, ha mi a padlón sétálunk. Visszavert zajok, amelyeket mi hallunk, ha a padlón járunk. A laminált padló alatti alátétlemez minimumra csökkenti ezeket a zajokat, minden többszintes épületben javasolt alkalmazni.
A laminált padló felülete műgyantából készül, ami karcálló, de nem karcmentes (a szabványokat és tűrésértékeket az európai irányelvek határozzák meg). Az éles tárgyak, a cipőre tapadt kosz, homok, stb. megsérthetik a laminált padló felületét, ezért tegyük meg a kellő intézkedéseket (pl. lábtörlő a bejáratnál, bútorok lábainak megfelelő védelemmel történő ellátása).
Az éles körmű állatok (kutya, macska) is okozhatnak karcolódást. Porszívózás előtt ellenőrizzük, hogy a kerekek és a kefe nem túl kemények vagy nem sérültek-e, és szabadon mozognak.
A laminált padló nem tud statikusan feltöltődni, csak a helyiségben tartózkodó személy. Ez a hatás kiküszöbölhető az adott helyiség pártartalmának növelésével (min. 45-60%).
Legalább 48 órát javasolt a laminált parkettát az adott helyiségben tárolni, hogy átvegye a szoba hőmérsékletét.
Minimum 48 órát javasolt a burkolandó helységben tárolni a laminált padlót, annak érdekében, hogy átvegye a szobahőmérsékletét.
Nem! A műgyantára nem tapad megfelelően a lakk, ezért "levelesen" leválik a felületről. Ráadásul a lakk megkarcolódása esetén nincs lehetőség a visszacsiszolásra sem, mert a laminált padló elvesztené a felületén megtalálható dekort.
Mit mutat a Brinell-teszt?
A Brinell érték meghatározása: egy acél golyó gépi erő által történő nyomása a szalagparketta felületén. Ha kisebb a golyó által hagyott bemélyedés, akkor keményebb a fafelület. Vagyis, minél magasabb a Brinell érték, annál keményebb a parketta felülete.
Lehet padlófűtésre parkettát rakni?
Mivel a fa kiváló hőszigetelő, ezért csak 14 mm-nél vékonyabb parketta javasolható padlófűtés fölé, és a zsugorodásra kevésbé hajlamos fafajokat célszerű választani (pl. tölgy).
Milyen felületkezelési módok vannak?
A felületkezelés lehet gyári, helyszíni, vagy lerakás utáni.
A felületkezelő anyag lehet lakk, pác, olaj, viasz, illetve ezek kombinációi.
Csak alaposan kicsavart törlőrongyot szabad a tisztításhoz alkalmazni. A víztől a parketta bedagad, vízfoltos lesz, a kiszáradást követően pedig zsugorodik, hézagossá válik. A kifejezetten fapadlók tisztítására kifejlesztett tisztítószerek alkalmazása ajánlatos.